Nowy numer 2/2021 Archiwum

Remont w sanktuarium

Jasna Góra. Odnowienie bazyliki oraz utworzenie centrum zarządzania kryzysowego znalazły się wśród planów renowacji zabytków jasnogórskiego sanktuarium w 2007 r. Paulini chcą skorzystać z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Na liście najpilniejszych remontów znalazły się m.in.: odrestaurowanie bazyliki, renowacja bram wejściowych, remont części mieszkalnej klasztoru, prace adaptacyjne na bastionach oraz przystosowanie jasnogórskich muzeów do standardów europejskich. Niezbędne jest także przygotowanie projektu zabezpieczenia Jasnej Góry przed pożarem i kradzieżą.

Chodzi o scalenie systemu zabezpieczeń i utworzenie jednego centrum zarządzania kryzysowego. Klasztor, który nie byłby w stanie sfinansować kosztownych prac, wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach o dofinansowanie remontu ze środków Unii Europejskiej.

Jasna Góra to przecież nie tylko najważniejsze polskie sanktuarium, ale także pomnik kultury narodowej. Projekt z wykorzystaniem unijnych pieniędzy ma być zrealizowany najpóźniej do połowy 2015 roku. Już w tym roku Jasna Góra może skorzystać z pierwszej transzy środków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama