Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zamieszanie wokół lustracji

Rozliczanie z przeszłością. W minionym roku trudną sprawą dla Kościoła okazała się kwestia lustracji duchowieństwa.

Zamieszanie w tej sprawie wywołał na początku roku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (na zdjęciu). 7 lutego zaapelował on o ujawnienie nazwisk księży, którzy współpracowali z SB, i za pośrednictwem mediów wezwał kapłanów do oczyszczenia środowiska.

Jednocześnie zapowiedział, że przygotuje i opublikuje książkę nt. postępowania komunistycznych służb wobec duchowieństwa archidiecezji krakowskiej, opartą na materiałach zgromadzonych w IPN. Kapłan co jakiś czas ujawniał nazwiska niektórych duchownych – tajnych współpracowników SB – i zapowiadał opublikowanie pełnej listy w swojej książce, która od października jest przygotowywana do druku w wydawnictwie „Znak”.

Pojawiające się co jakiś czas w mediach informacje o kolejnych znanych duchownych współpracujących z SB skłoniły Episkopat do przyjęcia w sierpniu Memoriału wzywającego duchownych, którzy ulegli takiej współpracy, do publicznego przyznania się do winy, pokuty oraz do zadośćuczynienia i powołania Komisji Historycznej, której zadaniem jest badanie przypadków współpracy duchownych z SB.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama