Nowy numer 48/2023 Archiwum

100 km szlaków JP II

Beskid Żywiecki. Blisko 100 km liczą Szlaki Papieskie w Beskidzie Żywieckim. Pierwszy z nich otwarto we wrześniu w Węgierskiej Górce, kolejny – w przeddzień Dnia Papieskiego – w Ujsołach.

Można na nie wejść także w Cięcinie, Ciścu i Żabnicy. Turyści pątnicy mają okazję przemierzać trasy, którymi niegdyś wędrował ks. Karol Wojtyła, i odwiedzać miejsca, w których jego obecność została udokumentowana. Przystankiem szczególnym jest Hala Lipowska. W lutym 1958 r. ks. Wojtyła – „Wujek” przebywał tutaj na obozie narciarskim z grupą studentów.

Codziennie odprawiał dla nich Mszę św. w schronisku. Tu właśnie w pamiętniku jednej ze studentek zapisał słowa, które dziś są mottem wędrówki jego śladami: „W górach chodź zawsze tak, aby nie zgubić znaków”. Z Ujsoł-Złatnej na Lipowską prowadzi szlak Drogi Światła – pamiątka nabożeństwa odprawionego przez Jana Pawła II w Roku Jubileuszowym 2000.

Każdą z 14 stacji – tajemnic Chrystusa Zmartwychwstałego – wyznacza surowy górski głaz z mosiężną tablicą. Szlaki Papieskie Beskidu Żywieckiego – złoty krzyżyk na niebieskim tle – domalowano do już widniejących oznaczeń szlaków turystycznych.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy