Stos papieskich pamiątek

Warszawa. 2 i 3 września w Centrum Myśli Jana Pawła II zbierano pamiątki przypominające wizyty Papieża Polaka w stolicy.

Wszystkie zebrane przedmioty zostaną pokazane na wystawie, która od 14 do 31 października będzie prezentowana w stołecznym Hotelu Europejskim.

Warszawiacy przynosili zdjęcia, wycinki prasowe, wejściówki na Msze św. z Papieżem. Ktoś podarował nawet modne w 1979 r. okulary przeciwsłoneczne. Znana aktorka, Maja Komorowska, przyniosła wejściówkę na Mszę papieską z 1979 r. Jedna z mieszkanek stolicy przekazała płócienną flagę z namalowaną trasą wizyty Papieża w Polsce z 1999 r., a inna teczkę nutową, z której korzystała, śpiewając w chórze podczas Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa.

Starsza pani przyniosła kawałek drewna odłupany od ołtarza, przy którym w 1983 r. na Stadionie Dziesięciolecia Papież odprawiał Mszę. Jej mama zabrała go po nabożeństwie. Przez ponad 20 lat drewno przechowywane było w jej domu jak najcenniejsza relikwia.

Prof. Andrzej Zieliński, który z ks. Wojtyłą wyjeżdżał w góry i na kajaki, podarował Pismo Święte z odręczną dedykacją Jana Pawła II i podpisem „Wujek” z 1960 r., dwa obrazki ze święceń kapłańskich Karola Wojtyły oraz obrazek-pamiątkę jego konsekracji biskupiej. To niezwykle cenne przedmioty – ocenia dyrektor Centrum Piotr Dardziński.

Wszyscy, którzy chcą jeszcze podzielić się swoimi pamiątkami, mogą je przynosić do siedziby Centrum przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce