Nowy numer 24/2018 Archiwum

Stos papieskich pamiątek

Warszawa. 2 i 3 września w Centrum Myśli Jana Pawła II zbierano pamiątki przypominające wizyty Papieża Polaka w stolicy.

Wszystkie zebrane przedmioty zostaną pokazane na wystawie, która od 14 do 31 października będzie prezentowana w stołecznym Hotelu Europejskim.

Warszawiacy przynosili zdjęcia, wycinki prasowe, wejściówki na Msze św. z Papieżem. Ktoś podarował nawet modne w 1979 r. okulary przeciwsłoneczne. Znana aktorka, Maja Komorowska, przyniosła wejściówkę na Mszę papieską z 1979 r. Jedna z mieszkanek stolicy przekazała płócienną flagę z namalowaną trasą wizyty Papieża w Polsce z 1999 r., a inna teczkę nutową, z której korzystała, śpiewając w chórze podczas Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa.

Starsza pani przyniosła kawałek drewna odłupany od ołtarza, przy którym w 1983 r. na Stadionie Dziesięciolecia Papież odprawiał Mszę. Jej mama zabrała go po nabożeństwie. Przez ponad 20 lat drewno przechowywane było w jej domu jak najcenniejsza relikwia.

Prof. Andrzej Zieliński, który z ks. Wojtyłą wyjeżdżał w góry i na kajaki, podarował Pismo Święte z odręczną dedykacją Jana Pawła II i podpisem „Wujek” z 1960 r., dwa obrazki ze święceń kapłańskich Karola Wojtyły oraz obrazek-pamiątkę jego konsekracji biskupiej. To niezwykle cenne przedmioty – ocenia dyrektor Centrum Piotr Dardziński.

Wszyscy, którzy chcą jeszcze podzielić się swoimi pamiątkami, mogą je przynosić do siedziby Centrum przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama