Nowy numer 49/2023 Archiwum

Benedykt XVI bliższy Polakom

Warszawa. Majowa pielgrzymka Benedykta XVI do Polski zbliżyła Polaków do nowego Papieża i pozwoliła go lepiej poznać – tak socjologowie komentują wyniki badań przeprowadzonych przez firmę badawczą SMG/KRC, na zlecenie KAI.

Badania wykonano na 1000-osobowych próbach, przed i po pielgrzymce. Wynika z nich, że po pielgrzymce wzrósł autorytet moralny nowego Papieża (za taki uważa go 68 proc. badanych), chociaż większym autorytetem nadal darzymy Jana Pawła II (92 proc.). Dla 81 proc. Polaków wizyta Papieża była ważnym wydarzeniem w kraju.

„To o 3 proc. więcej niż wyszło w kwietniowym badaniu. Rzadko zdarza się, że zdarzenie oceniamy lepiej, niż się tego spodziewaliśmy” – podkreśla socjolog prof. Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego. 63 proc. badanych po pielgrzymce uznało Benedykta XVI za „swojego papieża”.

Dr Roman Żukowski z Instytutu Polityki Społecznej UW zwraca uwagę na to, że 97 proc. badanych przyznało, iż są katolikami. „Ci, którzy określili siebie jako »głęboko wierzący«, jednocześnie w badaniach wskazywali, że niemiecka narodowość Papieża jest dla nich mało ważna, akcentowali uniwersalizm papiestwa, byli bardziej otwarci na świat” – mówił dr Żukowski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy