Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pielgrzymka radiowej rodziny

Częstochowa. 8 i 9 lipca w 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przybyli słuchacze i sympatycy tego radia.

Przebiegała ona w duchowej łączności z papieżem Benedyktem XVI i uczestnikami V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. W programie pielgrzymki znalazły się m.in. Msza św. dla współpracowników rozgłośni, modlitwa różańcowa, nocne czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu i program artystyczny oparty na tekstach Prymasa Tysiąclecia.

Mszy św., odprawionej 9 lipca przed szczytem, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Według szacunków Biura Prasowego Jasnej Góry, uczestniczyło w niej ok. 200 tys. osób. Abp Głódź mówił w homilii o zasługach Rodziny Radia Maryja dla wolności i Kościoła w Polsce. Powiedział, że Radio Maryja jest znakiem polskiej normalności, na którą bardzo długo Polacy czekali. Z tej normalności płynie prawo do własnej oceny spraw Polski i świata. Podkreślił, że media katolickie nie muszą mówić jednym głosem, a wyznawcy Chrystusa mogą mieć różne poglądy np. na sprawy publiczne.

„W życiu medialnym Polski jest miejsce i dla Radia Maryja, i dla Telewizji Trwam, i dla „Tygodnika Powszechnego”, i na całą paletę czasopism konfesyjnych, rozgłośni i mediów” – stwierdził. Arcybiskup wyjaśnił, że potrzeba uregulowania statusu prawnego mediów katolickich wynikła z „odpowiedzialności za Kościół w Ojczyźnie i z potrzeby stworzenia takich mechanizmów, które umożliwiły- by programowe działa- nie gwarantujące wysoką jakość posługi w służbie Ewangelii i prawdy”.

„To nie próba ograniczania działalności, tylko wy- raz troski o to, żeby to radio, o tak szerokim społecznym zasięgu i sile oddziaływania, otrzymało dodatkowy impuls sugestii, porady, wskazania kierunku przez tych, których Chrystus uczynił pasterzami ludzi: biskupów – prawowitych następców apostołów – powiedział. – Winien Wam byłem dzisiaj, bracia i siostry, to wyjaśnienie biskupa przewodniczącego Zespołu do spraw Duszpasterskiej Troski o Radio Mary- ja” – dodał. Nawiązując do pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Walencji, abp Głódź zaapelował o obronę polskiej rodziny.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy