GN 2/2019 Archiwum

Hołd dla Czerwca ’56

Poznań. Uroczyście, z udziałem pięciu prezydentów, uczczono w Poznaniu bohaterstwo uczestników powstania z Czerwca 1956 r.

Wcześniej w centrum miasta pięciu biskupów celebrowało Mszę świętą w intencji „powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 roku, aby ich postawa, odwaga i męstwo pobudzały do odważnego wyznawania wiary i troski o sprawiedliwość społeczną”.

Podczas uroczystości na placu A. Mickiewicza podkreślono, że zryw poznańskich robotników był pierwszym z wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo- -Wschodniej. Prezydent Lech Kaczyński wręczył ponad 20 bohaterom Poznańskiego Czerwca odznaczenia państwowe. Obecni byli prezydenci (na zdjęciu od prawej): Węgier – Laszlo Solyom, Słowacji – Ivan Gaszparovicz, RP – Lech Kaczyński, Czech – Vaclav Klaus, Niemiec – Horst Koehler.

Szczególne miejsce podczas uroczystości zajmowali uczestnicy węgierskiego powstania z 1956 r., które wybuchło kilka miesięcy po czerwcowych wydarzeniach w Poznaniu i zostało krwawo stłumione przez wojska radzieckie. Do przybyłych na uroczystości specjalny list wystosował papież Benedykt XVI. „Przelana na ulicach Poznania krew, nie tylko robotników, ale także kobiet, studentów i dzieci, nie poszła na marne. Była zasiewem wolności, który miał zaowocować po latach upadkiem systemu stalinowskiego i pełną niepodległością narodu” – napisał Papież.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy