GN 2/2019 Archiwum

W zdrowym ciele…

Warszawa. Uroczysty apel młodych, z udziałem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, rozpoczął w Warszawie 18. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży, największą imprezę o charakterze sportowo-kulturalno-religijnym w Europie.

W tegorocznych zawodach na obiektach SGGW i AWF bierze udział 3 tys. dzieci z kilkunastu państw świata, w tym 600-osobowa grupa Polaków ze Wschodu. 70 proc. uczestników tegorocznej parafiady to dzieci i młodzież ze wsi i małych miasteczek. Jej uczestnikami, poza katolikami, są też prawosławni i protestanci oraz grekokatolicy. – Program parafiady opiera się na triadzie: stadion, teatr i świątynia, w nawiązaniu do idei starożytnej Grecji.

W ramach „stadionu” odbywa się rywalizacja w 14 sportowych dyscyplinach. „Teatr” to program kulturalno-oświatowy, obejmujący współzawodnictwo w konkursach. Wreszcie „świątynia” to program liturgiczno-ekumeniczny, w którego ramach, oprócz codziennej modlitwy, eucharystii i spotkań formacyjnych, przewidziane są też rozmaite konkursy z wiedzy biblijnej, liturgicznej i życia Kościoła – mówi o. Józef Joniec, organizator parafiady.

W sportowych zmaganiach uczestniczą także dzieci niepełnosprawne. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które powstało w 1992 roku. Jego członkowie zajmują się opieką nad dziećmi i młodzieżą, szczególnie ze środowisk zagrożonych i w trudnych warunkach materialnych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy