Nowy numer 44/2020 Archiwum

Biskupi o lustracji

Poznań. Podczas Konferencji Episkopatu Polski (na zdjęciu) biskupi rozmawiali m.in. o sposobach rozwiązania głośnego w ostatnich tygodniach problemu tzw. lustracji księży.

Zdecydowali o powołaniu komisji opiniotwórczej, zajmującej się kryteriami oceny materiałów IPN nt. duchowieństwa. Kard. Stanisław Dziwisz zapewnił w czasie konferencji prasowej, że Kościół nie boi się lustracji, bo ona pokaże, że zawsze stał za społeczeństwem, bronił człowieka i ojczyzny.

Wyjaśnił, że jeśli Kościół działa w tej kwestii spokojnie, to po to, by ofiary systemu nie stały się ponownie ofiarami dzisiaj. „Lustracja dzieli społeczeństwo, trzeba z tym wreszcie skończyć” – podkreślił. W wydanym po konferencji komunikacie biskupi napisali: „Wszyscy, także duchowni, jako obywatele, podlegają temu samemu prawu i tego nikt nie kwestionuje.

Jednakże biskupi wyrażają stanowczy sprzeciw wobec takiej lustracji, która przebiega bez należytej weryfikacji dokumentów, z pominięciem poszanowania dobrego imienia i bez uprawomocnionego wyroku sądu, opierając się wyłącznie na dokumentach organów bezpieczeństwa.

Nie wolno zapominać, że dokumenty te były sporządzane przez wrogie Kościołowi i ruchom niepodległościowym tajne służby, których funkcjonariusze pozostają do dzisiejszego dnia bezkarni, a tylko ich ofiary stają się przedmiotem publicznych oskarżeń. Dlatego biskupi polscy są zdania, że rzetelna lustracja nie może dokonać się bez uprzedniego ujawnienia struktur i metod działania służb bezpieczeństwa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama