Nowy numer 44/2020 Archiwum

Krótko

* Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska oddała się do dyspozycji premiera, po tym jak 23 czerwca Rzecznik Interesu Publicznego złożył wniosek o jej lustrację. Sprawa dotyczy lat 1987–89, gdy miała w swym otoczeniu pracownika SB, czego nie była świadoma. Powtórzyła, że jej oświadczenie lustracyjne o braku związków ze służbami PRL jest prawdziwe. Premier zdymisjonował Z. Gilowską. Ona sama uważa, że padła ofiarą „szantażu lustracyjnego”.

* Sejm przyjął uchwałę w sprawie niedawnej rezolucji Parlamentu Europejskiego, określającej Polskę jako kraj, w którym nastąpił „wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią”. Podkreślono w niej, że „występujące w Polsce przypadki nietolerancji mają charakter zupełnie marginalny, spotykają się z powszechnym oburzeniem oraz ostrą reakcją władz polskich, nie można zatem w oparciu o nie budować generalnych opinii dotyczących społeczeństwa polskiego”.

* Biskupi polscy wydali oświadczenie w sprawie decyzji Parlamentu Europejs-kiego dotyczącej finansowania badań nad embrionami ludzkimi oraz zarodkowymi komórkami macierzystymi. Wyrazili w nim zdecydowany sprzeciw wobec finansowania przez Unię Europejską badań, które prowadzą do niszczenia embrionów ludzkich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama