Nowy numer 44/2020 Archiwum

10 lat w akcji

Jasna Góra. 10-lecie odrodzenia obchodziła Akcja Katolicka. Z tej okazji na Jasnej Górze 16 i 17 czerwca odbyła się dziękczynna pielgrzymka członków AK. W jej programie znalazła się konferencja z udziałem Zarządu i Rady Krajowego Instytutu AK oraz zaproszonych gości, także z zagranicy.

W uroczystościach uczestniczyło ponad 10 tys. osób. Mszy św. na zakończenie obchodów jubileuszu przewodniczył abp Józef Michalik. „Jesteście potrzebni Kościołowi i światu jako świeccy, potrzebni odważni w myśleniu i czynach, odważni w diagnozowaniu chorób społecznych i skuteczni w leczeniu narodowych wad” – powiedział w homilii.

Przywrócenie w Polsce AK postulował Jan Paweł II w 1993 r. Kard. Józef Glemp powołał stowarzyszenie 2 maja 1996 r. Obecnie w całej Polsce działa 1706 Parafialnych Oddziałów AK, skupiających ok. 30 tys. osób. Celem AK jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Prezes stowarzyszenia Halina Szydełko ocenia, że dziś najważniejszymi zadaniami dla AK są odnowa moralna społeczeństwa, m.in. przez formację młodzieży, udział w edukacji szkolnej i zaangażowanie katolików w życie publiczne. Asystent kościelny AK bp Mariusz Leszczyński odrodzenie stowarzyszenia widzi nie tylko w liczniejszym udziale w nim młodych, ale także w otwartości kapłanów, dlatego zwraca się z prośbą do duszpasterzy, „by przekonali się do potrzeby współpracy na co dzień z katolickim laikatem”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama