Nowy numer 43/2020 Archiwum

Prymas emeryt

Warszawa. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie kard. Józef Glemp odprawił uroczystą Mszę św., w czasie której dziękował Bogu za 50 lat kapłaństwa 25 lat posługi w archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Prymas oficjalnie poinformował wiernych, że kończy już sprawowanie funkcji metropolity warszawskiego i niebawem przejdzie na emeryturę. Przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych podziękowali kard. Glempowi za posługę metropolity warszawskiego i Prymasa Polski.

Prezydent Lech Kaczyński dziękował w imieniu rodaków. Podkreślił wielkie zasługi kard. Glempa dla Polski i Kościoła, m.in. pomoc internowanym w stanie wojennym, uregulowanie stosunków państwo–Kościół, a także wspieranie przemian demokratycznych i integracji z Unią Europejską.

W czasie Mszy kard. Glemp wręczył prymasowskie medale „Ecclesiae populoque servitium praestanti” – Wyróżniającemu się w służbie dla Kościoła i narodu – kilkudziesięciu księżom i świeckim zasłużonym dla budowy kościołów na Ursynowie. W czasie uroczystości Ksiądz Prymas ukoronował obraz Matki Bożej Ursynowskiej, nazywanej też Wytrwale Szukającą. Jej opiece powierzył wszystkie warszawskie matki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama