Nowy numer 48/2023 Archiwum

Chcą polskich księży

Gniezno. Biskupi niemieccy chcą, żeby pracowało u nich więcej polskich księży. Między innymi o tym rozmawiali w Gnieźnie biskupi z grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec.

Dla Kościoła w Niemczech problemem są wystąpienia z Kościoła i spadająca liczba urodzeń w rodzinach rodowitych Niemców. Biskupi niemieccy chcieliby więc, żeby polscy księża w Niemczech bardziej zaangażowali się w duszpasterstwo dwujęzyczne.

– Mówiliśmy też o powstaniu nowej sytuacji, od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej – mówi arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński, współprzewodniczący grupy. – W Niemczech pracuje dzisiaj wielu polskich robotników sezonowych, którzy nie chcą tam zostać na stałe. Trzeba im zapewnić kapłańską posługę w języku polskim. W miastach, w których przebywa wielu Polaków, Niemcy chcą przekazać kościoły księżom z Polski – dodaje.

Grupa kontaktowa nie podejmuje żadnych decyzji. Przedstawia propozycje episkopatom polskiemu i niemieckiemu. Jedną z nich jest nauczanie języka polskiego w niemieckich seminariach i niemieckiego w seminariach polskich.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy