Nowy numer 49/2023 Archiwum

Na bandytów nie ma mocnych?

Po meczu Legia–Wisła 13 maja chuligani zdemolowali warszawską Starówkę (na zdjęciu). Potem kilka godzin walczyli z policją.

Bandziorów było około 7 tysięcy, policja zatrzymała nieco ponad dwustu, 58 stanie przed sądem. Czy to wystarczy, by na dobre poskromić kryminalistów? Zapewne nie. W końcu zdecydowana większość wróciła do domów i zapragnie powtórzyć swój „wyczyn”.

Co zatem robić? Najlepiej skorzystać z dobrych, angielskich wzorów. Brytyjczycy mieli 20 lat temu ten sam problem co my teraz. W ciągu kilku lat poskromili chuliganów. Wie o tym policja, wiedzą działacze klubów piłkarskich. Dlaczego więc nie potrafią sobie poradzić?

Wszystko rozbija się o pieniądze. Brytyjczycy na stadionach zainstalowali kamery. Kibice dostali imienne identyfikatory, każdy zajmuje na stadionie wyznaczone miejsce. Jeśli rozrabia poza stadionem łatwo go zidentyfikować i ukarać.

Czy nas stać na to? Zapewne tak, tylko wszyscy – rząd, samorządy, kluby sportowe – muszą sobie zdać sprawę z tego, że to sprawa wymagająca współdziałania i współfinansowania.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy