Nowy numer 33/2018 Archiwum

Watykańska wizytacja

Przed pielgrzymką Benedykta XVI. Papieski ceremoniarz abp Piero Marini przez kilka dni wizytował miejsca, które podczas majowej pielgrzymki do Polski odwiedzi Benedykt XVI.

Sprawdzał stan przygotowań wszystkich liturgii i uroczystości, zapoznał się z projektami ołtarzy i zakrystii w Warszawie i na krakowskich Błoniach. Papieski ceremoniarz zaakceptował także specjalny Mszał, w którym znajdują się dokładne schematy uroczystości liturgicznych wraz z czytaniami z Pisma Świętego po polsku, włosku i łacinie. Mszał ten wyda Stolica Apostolska w kilkudziesięciu egzemplarzach.

Będzie służył jako główna księga liturgiczna podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Posługiwać się nim będą służby liturgiczne i wszyscy koncelebransi papieskich liturgii. Papieski wysłannik ocenił stan liturgicznych przygotowań od strony polskiej jako bardzo dobry. – Nie należy spodziewać się dodatkowych, „nieoficjalnych” punktów wizyty poza programem, który jest już znany. Myślę, że nie będzie jakichś niespodzianek, wszystko zostało przewidziane.

Nie mogę sobie wyobrazić, co mogłoby być ewentualnie innego – powiedział w Krakowie abp Marini. Dodał, że to, czy Benedykt XVI przemówi z „okna papieskiego” na ul. Franciszkańskiej, zależeć będzie od jego woli. „Nawet ja jestem ciekawy, co Papież zrobi. To jest jego sprawa, więc zadecyduje na pewno w ostatnim momencie” – dodał.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama