Nowy numer 33/2018 Archiwum

Papież na banknocie

Warszawa. Narodowy Bank Polski zaprezentował pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II. Ma on nominał 50 zł, a emisja zaplanowana jest na 16 października br.

Na jednej stronie banknotu znajduje się portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim, na tle stylizowanego globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność pontyfikatu. Strona odwrotna przedstawia gest szacunku nowo wybranego Papieża wobec kard. Stefana Wyszyńskiego, podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat. Papież ucałował wówczas Prymasa w rękę.

Po prawej stronie umieszczono cytat z listu do Polaków: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei”. Widoczny pod tekstem kontur klasztoru jasnogórskiego ma podkreślać rolę sanktuarium w dziejach Polski oraz życiu Ojca Świętego i Prymasa Tysiąclecia.

Na znaku wodnym zastosowano herb papieski. Wprowadzono też motyw kluczy Piotrowych spiętych sznurem. Wizerunek Papieża Polaka znalazł się na monetach emitowanych przez NBP 12 razy. Okazją były najczęściej papieskie pielgrzymki lub jubileusze pontyfikatu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama