Nowy numer 33/2018 Archiwum

Walka trwa

Warszawa. W Polsce z wizytą przebywał lider białoruskiej opozycji Aleksandr Milinkiewicz. Przyjęty został przez najwyższe władze państwowe: marszałka Sejmu Marka Jurka, premiera Kazimierza Marcinkiewicza i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wziął udział w spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego. Ważnym wydarzeniem było podpisanie listu intencyjnego do rektorów w sprawie programu stypendialnego dla studentów białoruskich, usuniętych z uczelni za działalność opozycyjną. Na mocy tego porozumienia, 300 młodych ludzi z Białorusi będzie mogło kontynuować studia na polskich uczelniach.

– Ludzi popierających nasze działania jest coraz więcej – powiedział Milinkiewicz w specjalnej wypowiedzi dla „Gościa”. – Nasza walka o demokrację będzie wytrwała, ale metodą pracy u podstaw, a nie wzniesionej pięści. Jest jeszcze dużo do zrobienia.

Na pytanie, jakiej pomocy od Zachodu oczekuje białoruska opozycja, Aleksander Milinkiewicz odpowiedział: – Wiele dla nas znaczą konkretne posunięcia, takie jak władz polskich, oferujące pomoc naszym studentom. Deklaracje poparcia są ważne, ale muszą za tym pójść działania. Wy, Polacy, rozumiecie nas dobrze, bo przechodziliście podobną drogę. Liczymy na dalszą współpracę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama