Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wzywam do pojednania

W homilii wygłoszonej w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz powiedział: – Zbliżające się święta wielkanocne wzywają nas do pojednania... Nagłaśniane przez media wiadomości sprzed lat – jeszcze dokładnie przez naukowców nieprzebadane – nie jednoczą, lecz dzielą.

Wielkanocne misterium wzywa do umycia nóg, do przebaczenia, do pojednania. Jakże bliskie sercu naszego Ojca Świętego było to dzieło. Przypomnę w tym kontekście jego wypowiedź w kościele św. Stanisława w Rzymie 28 czerwca 1992 r., w której komentował słowa Pawła Apostoła z Listu do Galatów: „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!”.

Mówił wówczas: „Jak bardzo ta lekcja wolności potrzebna jest dzisiaj Polakom. Jawi się bowiem na horyzoncie może widmo złotej wolności w zmienionych czasach, w każdym razie wolności, która nie buduje, lecz niszczy. Słowa św. Pawła: »A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli« (Ga 5,15).

Smutne skojarzenia budzą w nas słowa Apostoła w dzisiejszych czasach. Nie tak buduje się prawdziwą wolność! Jest tylko jedna droga: miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!”. Te słowa zostały powiedziane 14 lat temu i nic nie straciły ze swej aktualności.

Przypominam je przed Wielkim Czwartkiem w kontekście Testamentu Jana Pawła II z wielką prośbą o pojednanie i przebaczenie, powtarzając za św. Pawłem: „Miłością ożywieni służmy sobie wzajemnie”. Amen.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama