Nowy numer 42/2020 Archiwum

Konieczny kompromis

Podpisanie paktu stabilizacyjnego przez PiS, Samoobronę i LPR kończy okres destabilizacji w Sejmie, który uniemożliwiał skuteczne rządzenie oraz groził wcześniejszymi wyborami.

Pakt jest przede wszystkim sukcesem Jarosława Kaczyńskiego, który konsekwentnie buduje silną pozycję PiS kosztem mniejszych ugrupowań prawicowych. W sytuacji, gdy niemożliwe okazało się wspólne rządzenie PiS z Platformą Obywatelską, Kaczyński próbował budować koalicję parlamentarną. Próba okazała się nieskuteczna, gdy Samoobrona oraz LPR zaczęły głosować wspólnie z opozycją. Na ten szantaż, którego celem było zmuszenie Kaczyńskiego do stworzenia koalicyjnego rządu, lider PiS odpowiedział groźbą przedterminowych wyborów.

Teraz, po podpisaniu paktu, PiS może rządzić samodzielnie i bierze całą odpowiedzialność za sprawy kraju. Wyborcy kiedyś ocenią, jak się z tego zadania wywiązał. Oczywiście można narzekać na styl uprawianej u nas polityki, warto jednak zauważyć, że wybory nie przyniosły jednoznacznych rozstrzygnięć. Stąd konieczność szukania kompromisów i pozyskiwania sojuszników, nawet takich, do których nie ma się wielkiego zaufania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama