Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pomnik kard. Kominka

Wrocław. Po 40 latach od słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich we Wrocławiu stanął pomnik kard. Bolesława Kominka (na zdjęciu). Odsłonili go 3 grudnia Kazimierz Michał Ujazdowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Poświęcenia monumentu dokonał abp Marian Gołębiewski. W uroczystościach wzięli udział goście z Republiki Federalnej Niemiec i Polski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Leon Kieres, prezes IPN, abp Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bp Rudolf Miller, biskup Görlitz, prof. Norman Davies, historyk, miłośnik Wrocławia i jego honorowy obywatel, władze i rektorzy uczelni wyższych Wrocławia.

Pomnik stanął na skwerze na wyspie Piasek. Ponad 4-metrowy monument projektu prof. Sławoja Ostrowskiego z ASP w Gdańsku, ufundowany przez władze Wrocławia, został odlany w brązie. U jego podstawy odczytać można słynne słowa „...przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Kardynał Kominek był inicjatorem i współautorem orędzia, które Episkopat Polski wystosował 18 listopada 1965 r. i które należy do najważniejszych dzieł w budowaniu pojednania i porozumienia polsko-niemieckiego po II wojnie światowej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama