Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kanoniczne światło ze Śląska

Katowice. Światowej sławy prawnik ks. prof. Remigiusz Sobański (na zdjęciu) został laureatem tegorocznej edycji nagrody „Lux ex Silesia”. Ogłosił to 17 sierpnia w Katowicach fundator wyróżnienia, metropolita górnośląski abp Damian Zimoń.

Nagroda „Lux ex Silesia” przyznawana jest od jedenastu lat osobistościom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie walory moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę duchową Górnego Śląska. Ks. Remigiusz Sobański został doktorem teologii, gdy był jeszcze niespełna 24-letnim klerykiem śląskiego seminarium. Pracował m.in. jako ekspert sejmowych Komisji: Konstytucyjnej i ds. Ratyfikacji Konkordatu.

Jest przewodniczącym katowickiego Sądu Metropolitalnego, profesorem Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,a w latach osiemdziesiątych był rektorem Akademii Teologii Katolickiej. Jest doktorem honoris causa uniwersytetu w Bonn. Od Jana Pawła II otrzymał tytuł protonotariusza apostolskiego, czyli infułata, a od rodzinnego Miasteczka Śląskiego – tytuł honorowego obywatela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama