Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jarmark dominikański

Gdańsk. Blisko 5 mln osób odwiedziło w ciągu trzech tygodni Jarmark św. Dominika, który zakończył się 21 sierpnia w Gdańsku. – Taka liczba gości pokazuje, że jest to największa tego typu impreza w Europie – powiedział po symbolicznym odebraniu kupcom kluczy do bram miasta prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Według szacunków organizatorów, w ubiegłym roku jarmark odwiedziło około 2 mln osób mniej. Handlowcy, kolekcjonerzy staroci i antyków oraz rzemieślnicy z Pomorza i innych części Polski swoją ofertę prezentowali na ponad 1000 stoiskach. Pawilony i stragany zajmowały kilkanaście ulic i placów na terenie Głównego Miasta. Imprezę uatrakcyjniały pokazy sztucznych ogni, wystawy, występy kabaretowe oraz imprezy folklorystyczne i sportowe.

Odbyło się 150 koncertów i 11 festiwali. O wymiar duchowy jarmarku zadbali ojcowie dominikanie podczas Festiwalu św. Dominika – „Dusza jarmarku”. Byli organizatorami m.in. koncertów organowych, muzyki gospel. Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy 745 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w 1260 r. Od tego czasu, z przerwami, rozpoczyna się w Gdańsku na początku sierpnia bądź pod koniec lipca. Po wojnie impreza została reaktywowana w 1972 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama