Nowy numer 48/2020 Archiwum

W nowej sukni

Jasna Góra. Czarna Madonna otrzyma nową suknię (na zdęciu). Nazwana suknią „zawierzenia”, została wykonana z bursztynu, złota i brylantów.

Jest to wotum z okazji 350. rocznicy cudownej obrony Jasnej Góry a zarazem dar dziękczynny za życie i świętość Jana Pawła II oraz podarunek w 25. rocznicę powstania „Solidarności”. Suknię wykonał Mariusz Drapikowski. Nowa suknia dla Matki Bożej jest biała, okrycie ciała Jezusa pomarańczowe, a lamówki są z patynowanego srebra. Suknia stanowi integralną całość ze złotymi koronami, podarowanymi przez Jana Pawła II dzień przed swoją śmiercią.

– Dotychczasowe sukienki haftowano, a dary wotywne były do nich przyszywane. Ta sukienka natomiast powstawała jako praca jubilerska – wyjaśnia Drapikowski. – Całość jest wykonana na konstrukcji srebrnej, wyłożonej przepięknymi odmianami bursztynu, jak również okuta złotem. Podobnie jak na obrazie Matki Bożej, jest na niej widoczny rysunek lilii andegaweńskich. Lilie wysadzane są brylantami – mówi artysta.

Poświęcenie bursztynowej sukni i nałożenie papieskich koron odbędzie się na Jasnej Górze 26 sierpnia, podczas uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej, z udziałem Episkopatu Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama