Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rocznica Powstania

Warszawa. 31 lipca, w przeddzień 61. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy odbyły się uroczystości upamiętniające walkę mieszkańców miasta o wolność.

Mszy św. przed pomnikiem Powstańców Warszawskich przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Szczególnie gorąco Prymas powitał na Eucharystii dawnych powstańców i wszystkie osoby, które w tamtych dniach 1944 r. współdziałały z walczącymi. – 61. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i wszystkie kolejne, które przyjdą po niej, będą zawsze uczyły prawdy, że pragniemy wolności i potrafimy ją wywalczyć – powiedział w homilii.

Po Mszy odbył się uroczysty Apel Poległych, a następnie koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej. W ramach Powstańczego Kina można było obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne oraz kroniki filmowe o tematyce powstańczej. Orderami za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości RP uhonorowano pięciu powstańców warszawskich, a prezydent stolicy Lech Kaczyński spotkał się z uczestnikami powstania i żołnierzami Armii Krajowej.

Odznaczeni podkreślali, że przyznane im ordery odbierają jako wyraz uznania i pamięci dla wszystkich żołnierzy, którzy w sierpniu 1944 r. stanęli do walki o wolność i niepodległość stolicy. 1 sierpnia do miejsc związanych z powstaniem: Muzeum Powstania War-szawskiego, na Stare Miasto i Cmentarz Po-wstańców Warszawskich, kursował zabytkowy tramwaj, w którym przewodnik i zaproszeni goście opowiadali podróżnym o powstaniu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama