Nowy numer 48/2020 Archiwum

Papieskie koronacje

WIELEŃ ZAOBRZAŃSKI, SKARŻYSKO-KAMIENNA. Papieskimi koronami udekorowano figurę Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Za-obrzańskim oraz obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.

Figurę w Wieleniu ukoronował 3 lipca abp Kolonii kard. Joachim Meisner. Kult Matki Bożej Wieleńskiej sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy to przybyli na te ziemie cystersi wznieśli w maleńkim Wieleniu niedaleko Leszna drewnianą świątynię, w której umieszczono wykonaną z drzewa lipowego rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Pierwotna figura zaginęła i w XV wieku zastąpiono ją nową.

5 września 1993 roku ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba ukoronował figurę. Nocą z 17 na 18 czerwca 2003 roku nieznani sprawcy włamali się do wieleńskiego sanktuarium i ukradli korony. Wstrząśnięci świętokradztwem wierni zaczęli spontanicznie składać się na nowe korony. Jan Paweł II osobiście pobłogosławił korony w październiku zeszłego roku.

W koronacji obrazu Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej uczestniczyło prawie 30 tysięcy osób.
Sanktuarium to jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie. Wizerunek maryjny koronowano 2 lipca – tego samego dnia, co oryginał w Wilnie w 1927 roku. Kopię obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z wileńskiej Ostrej Bramy namalowała artystka Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie Izabela Borowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama