Nowy numer 39/2023 Archiwum

Papieskie monety

Warszawa. Narodowy Bank Polski postanowił uczcić pamięć Papieża Polaka, wprowadzając do obiegu cztery monety z jego wizerunkiem (na zdjęciu).

Są to walory o nominałach: 100 zł (ze złota), 10 zł (ze srebra platerowanego złotem), 10 zł (ze srebra) oraz 2 zł (ze stopu Nordic Gold). Na wszystkich znajduje się napis: „Jan Paweł II 1920–2005”. Wszystkie są dostępne w oddziałach NBP od 29 czerwca.

Złota stuzłotówka ukaże się w nakładzie 18,7 tys. sztuk. Na awersie znajduje się fragment Bazyliki św. Piotra w Rzymie, a na rewersie, obok wizerunku Papieża, fragment chrzcielnicy z bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Podobne wizerunki znajdą się na 170 tysiącach srebrnych dziesięciozłotówek.

176 tys. sztuk srebrno-złotych dziesięciozłotówek na awersie ma dwie wyciągnięte ku sobie dłonie, z których jedna jest dłonią Papieża, a na rewersie – obok wizerunku Jana Pawła II – wadowicką bazylikę. Na rewersie dwuzłotówek, których wybito 4 mln, znajduje się – obok wizerunku Papieża – fragment bazyliki watykańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast