Nowy numer 49/2023 Archiwum

W rocznicę Czerwca ’76

Radom. 25 czerwca obchodzono 29. rocznicę protestu robotniczego z 1976 r. Mszy św. przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych przewodniczył bp Zygmunt Zimowski.

Wierni modlili się w intencji pokrzywdzonych robotników, którzy 29 lat temu wyszli na ulice, domagając się prawa do wolności i godności każdego człowieka pracy.

25 czerwca 1976 r. robotnicy radomscy wyszli na ulice po ogłoszeniu przez rząd podwyżek cen żywności. Starcia przybrały gwałtowny charakter i zwróciły się przeciwko dyktatorskiej władzy. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie „warchołami”, poddani zostali brutalnym represjom.

Byli bici na tak zwanych ścieżkach zdrowia, sądy skazały w trybie doraźnym 170 robotników, przed kolegium stanęło 214 osób, a blisko 2 tys. wyrzucono z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie. Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonujący je zomowcy i esbecy. W pacyfikacji Radomia uczestniczyło ponad 1,5 tys. milicjantów, w tym 1,1 tys. z milicyjnej szkoły oficerskiej w Szczytnie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy