Nowy numer 48/2020 Archiwum

Film o Arturo Marim

Niepokalanów. „Moje życie dla Niego”, telewizyjny film o papieskim fotografie Arturo Marim, zdobył Grand Prix XX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Reżyserzy Ewa Świecińska i Cezary Grzesiuk otrzymali statuetkę św. Maksymiliana. Film przedstawia historię życia i pracy Arturo Mariego. Od 45 lat nieprzerwanie jest on fotografem papieskim. Pontyfikat Jana Pawła II był już piątym, którego historię dokumentował. W 1956 r. Mari, jako 16-letni utalentowany fotograf, został zatrudniony w redakcji watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Powierzono mu obsługę dworu papieskiego. Praca ta – jak wspomina w filmie – początkowo okazjonalna, w miarę kolejnych pontyfikatów stawała się coraz bardziej wymagająca. Dla Arturo Mariego funkcja papieskiego fotografa jest – jak sam wyznaje – życiową pasją, misją i poświęceniem – wyznaje.

Na konkurs w Niepokalanowie nadesłano 141 filmów i 80 programów radiowych i multimedialnych z 21 krajów. Ponad 30 proc. prac to dzieła zagranicznych twórców – w poprzednich latach sięgały one zaledwie 10 proc. Po raz pierwszy nadesłano prace z Indonezji i Meksyku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama