Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kubek z Papieżem

Warszawa. Po śmierci Jana Pawła II z księgarń zniknęły książki, kasety, płyty i różne wydawnictwa o Papieżu. Ludzie chętnie kupują portrety Jana Pawła II, plakaty i kalendarze z jego wizerunkiem.

Handlujący pamiątkami szybko zorientowali się, że to okazja do zwiększenia zysków. Dlatego na straganach pojawiło się sporo różnych gadżetów z wizerunkiem Ojca Świętego – breloczki, kubki, koszulki... W związku z tym sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera wydał komunikat, w którym ostrzega przed wykorzystywaniem wizerunku Papieża do celów komercyjnych.

Napisał w nim: „W związku z powtarzającymi się praktykami bezprawnego wykorzystywania wizerunku Ojca Świętego Jana Pawła IIuprzejmie informujemy, że zgodnie z pismem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z dnia 29 maja 2002 roku nie udziela się zgody na wykorzystywanie wizerunku Ojca Świętego Jana Pawła II w celach czysto komercyjnych.

W wyjątkowych przypadkach, »gdy prośby są poparte pozytywną opinią Biskupa miejsca i mają służyć promocji kultury chrześcijańskiej czy nauczania i dzieła Ojca Świętego«, kompetencję do wydania stosownego zezwolenia posiada Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Powyższe zasady nabierają szczególnego znaczenia w kontekście ochrony pamięci i wizerunku Zmarłego Papieża”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama