Nowy numer 18/2024 Archiwum

Spór o pamięć

Każdy naród ma prawo do troski o własną pamięć. Nic więc dziwnego, że debaty o przeszłości toczą się także w Niemczech.

Otwarta przed tygodniem w Berlinie wystawa „Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie XX wieku” pokazuje jednak, że nadal trudno nie tylko o wspólną interpretację przeszłości, ale nawet o podstawową ocenę faktów, przyczyn i skutków. Wystawa została przygotowana przez Związek Wypędzonych, kierowany przez Erikę Steinbach, i jest kolejnym krokiem na rzecz stworzenia w Berlinie miejsca upamiętniającego wypędzenie Niemców po II wojnie światowej.

Wiek wygnań
Berlińska ekspozycja pokazuje losy różnych narodów, które doświadczyły wypędzenia w XX wieku. Na planszach przedstawiono dokumenty i zdjęcia obrazujące m.in. tragedię Ormian z początku XX wieku, wygnanych i mordowanych przez Turków, ofiary przymusowych wysiedleń w Grecji. Przedstawiono także liczne informacje o podobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Europie w poprzednim stuleciu. Jest także obszerna informacja o niemieckich wysiedleniach Polaków z terenów włączonych do III Rzeszy oraz deportacjach na Zamojszczyźnie, a także o wywózkach na Sybir. Główna część wystawy poświęcona jest przesiedleniom i wygnaniu Niemców w 1945 r. Ekspozycję kończą zdjęcia i dokumenty dotyczące wojny w byłej Jugosławii.

Bez trudnych pytań
W takim ujęciu nie ma jednak problemu niemieckiej winy za rozpętanie II wojny światowej i popełnione zbrodnie, nie tylko na Żydach, o których mówi się w Niemczech stale. Nie ma więc pytań o związek między polityką Hitlera a decyzjami podjętymi przez zwycięską koalicję w Poczdamie. Dramat wypędzenia Niemców zostaje na wystawie wyizolowany z historycznego kontekstu, niczego nie uczy, przed niczym nie przestrzega. Co najwyżej pomaga pielęgnować własny ból i przekonanie, że stała się im wielka krzywda.
 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego