Nowy numer 49/2020 Archiwum

Brawa dla abp. Dziwisza

Benedykt XVI podziękował abp. Dziwiszowi za wszystko, co zrobił dla Jana Pawła II. Jako nowemu metropolicie krakowskiemu nałożył mu na ramiona paliusz, symbol szczególnej więzi ze Stolicą Apostolską.

Abp S. Dziwisz po otrzymaniu paliusza
Jest to inna więź niż ta, którą czułem do tego czasu. Jest to więź pasterza z Najwyższym Pasterzem, pasterza z Kościołem powszechnym. Przyjmuję paliusz jako znak szczególnej więzi z Benedyktem XVI.Jest to bardzo osobisty znak. Metropolita niejako rodzi się z paliuszem i z nim umiera. Kiedy abp Wojtyła został papieżem, paliusz metropolity zostawił na Wawelu. Jest tam też paliusz abpa.Szczęsnego Felińskiego, ponieważ zapomniano mu go włożyć do trumny. W skarbcach diecezjalnych nie ma paliuszów, ponieważ arcybiskup zabiera go ze sobą do grobu. Chciałbym odpowiedzieć na to oczekiwanie, z którym spotykam się w Krakowie, a może nawet w całej Polsce. Modlę się, bym umiał odpowiedzieć w sposób godny.

Uroczystość odbyła sięw bazylice watykańskiej podczas głównej liturgii ku czci Apostołów Piotra i Pawła.

„Ostatni paliusz” Wojtyły
Baranki, z których wełny utkano paliusze, pobłogosławił niecałe trzy miesiące przed śmiercią Jan Paweł II. Zanim Benedykt XVI wręczył je nowym metropolitom, złożono je na grobie św. Piotra. W homilii Papież przypomniał metropolitom, że paliusz oznacza wspólną odpowiedzialność i misję apostolską. Kolejny już raz podczas swego pontyfikatu nawiązał też do kwestii grzechu w Kościele. – Kościół nie jest święty sam z siebie. Składa się bowiem z grzeszników. Wiemy o tym i wszyscy to widzimy – powiedział. Ostrzegł także przed fałszywą autonomią Kościołów lokalnych. Nakładając metropolitom paliusze, Papież przypomniał, że pochodzą oni z różnych krajów i kontynentów, ale powołani są do służenia jednemu Kościołowi Chrystusowemu.

Paliusz otrzymał kard. Angelo Sodano, jako nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego, oraz 32 innych hierarchów, w tym arcybiskup Paryża André Vingt-Trois. Długie brawa dostał jednak tylko wieloletni sekretarz Jana Pawła II. Zabrzmiały one najpierw, kiedy czytano jego nazwisko, a następnie gdy uklęknął przed Papieżem, by przyjąć paliusz. – To były brawa dla Jana Pawła II,a nie dla mnie – powiedział po uroczystości abp Dziwisz, debiutujący w Watykanie w roli metropolity krakowskiego.
– Miałam wrażenie, że dla wielu ludzi abp Dziwisz cały czas jest żywym uosobieniem Ojca Świętego.

Kiedyś właśnie tak oklaskiwano Jana Pawła II – podkreśliła uczestnicząca w liturgii ambasador Hanna Suchocka. Przypomniała jednocześnie o niełatwym zadaniu, jakie czeka metropolitę krakowskiego. – Abp Dziwisz ma duże doświadczenie w pielgrzymowaniu z Ojcem Świętym. Kościół otwarty, pielgrzymujący, zwracający się do ludzi jest nam bardzo potrzebny, dlatego jestem przekonana, że te doświadczenia pracy z Janem Pawłem II zostaną przeniesione na grunt krakowski – mówiła ambasador. Kard. Franciszek Macharski podkreślił wielkie znaczenie paliusza jako znaku jedności między biskupami. – Metropolita jest po to, by mały zespół biskupów w Kościele lokalnym miał się wokół kogo zbierać – powiedział.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama