Nowy numer 24/2018 Archiwum

My też za życiem

Głosowałem za ochroną życia od poczęcia do śmierci w drugiej poprawce LPR. Ale w „Gościu” figuruję jako wstrzymujący się – mówi nam jeden z posłów PiS.

Wyniki głosowania nad zmianą konstytucji ukazały się w 16. numerze „Gościa”. Głosowań było pięć. Wybrałem do druku głosowanie pierwsze i ostatnie: poprawkę komisji, która miała największe szanse na przyjęcie, o wprowadzenie do art. 30 konstytucji słów o godności człowieka od chwili poczęcia; i pierwszą poprawkę LPR, która szła dalej – też proponowała zmianę art. 30, ale wraz z jednoczesnym wprowadzeniem do art. 38 „prawnej ochrony życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”. Gdy opisywałem w „Gościu” tę poprawkę LPR, napisałem o propozycji zmiany artykułu 38, ale nie wspomniałem już, że poprawka mówi także o artykule 30. Za tę nieścisłość przepraszam.

Choć na pierwszy rzut oka to nielogiczne, znalazło się kilkunastu posłów, którzy nie poparli pierwszej poprawki LPR o jednoczesnej zmianie artykułów 30 i 38, a mimo to poparli każdą z tych zmian z osobna. Czyli klasyczne „za, a nawet przeciw”. Poszło o polityczne naciski. Liderzy PiS żądali od posłów tej partii, żeby odrzucili poprawki LPR. Posłowie PiS, którzy mimo to poparli te poprawki, wykazali się odwagą. Wiedzieli, że premier w odwecie może nie dać im miejsc na listach wyborczych. Wybrali zasady, ryzykując karierę.

Niektórzy na presję liderów zareagowali częściowo. – Od lat popieram prawną ochronę życia od poczęcia do śmierci – mówi jeden z posłów PiS. – W pierwszym głosowaniu wstrzymałem się, ale później poparłem artykuły 30 i 38 w oddzielnych głosowaniach. W swoim sumieniu uznałem, że mogę tak zrobić, bo da to dokładnie ten sam efekt. W drugiej poprawce LPR zagłosowałem więc „za”, choć z góry zakładałem, że może poniosę za to polityczne konsekwencje – tłumaczy.

Na pewno nie wszyscy posłowie z tej grupy mieli takie same motywacje. Jednak zdecydowali się poprzeć drugą poprawkę LPR, choć niektórzy z nich mogli na tym po ludzku stracić. Poniżej podajemy więc nazwiska posłów, którzy nie figurują na liście „Gościa” sprzed dwóch tygodni, a którzy poparli drugą poprawkę LPR, o dopisaniu do art. 38 słów o prawnej ochronie życia od poczęcia do śmierci.

PiS: Bogucki Jacek, Czarnecki Krzysztof, Czesak Edward, Dera Andrzej Mikołaj, Falfus Jacek, Gajewska Karolina, Goliński Marian Tomasz, Kloc Izabela, Latos Tomasz, Lipiec Krzysztof, Paluch Anna, Rusiecki Jarosław, Szwed Stanisław, Wiązowski Waldemar.
PO: Staroń Lidia
Samoobrona: Maksymiuk Janusz, Rochnowska Renata, Wojtera Marek
Niezrzeszeni: Budner Alfred.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama