Nowy numer 49/2023 Archiwum

Porozmawiajmy o szkole

Po tragedii w gdańskim gimnazjum w Polsce rozgorzała ogólnonarodowa dyskusja o sposobach uzdrowienia szkoły. Teksty na ten temat zamieszczone w GN 46/2006 spotkały się z żywą reakcją czytelników. Publikujemy kilka pierwszych opinii (listy w całości na www.wiara.pl). Warto rozmawiać o kształcie polskiej szkoły, dlatego zachęcamy do udziału w dyskusji.

Dobrzy nauczyciele, dobre szkoły

W dyskusji, która przetoczyła się w Polsce na temat szkoły tylko „Gość Niedzielny” zwrócił uwagę, że trzeba wrócić do wartości, którymi ma żyć nasza szkoła. Niestety, nikt nie podjął tego tematu, a szkoda.

Jestem emerytowaną nauczycielką. Przez wiele lat systematycznie podrywano autorytet nauczyciela i teraz załamuje się ręce nad kondycją polskiej szkoły. Nie pomogą nakazy, zakazy, zamykanie „złych” uczniów w specjalnych szkołach, jeśli nie nauczy się młodzieży, że ma również obowiązki, nie tylko przywileje, że ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.

Ilu nauczycieli (nie mam na myśli katechetów) rozmawia o tym z uczniami? Ilu dyskutuje z nimi o tym, że wolność to świadome podporządkowanie się prawu. Autorytetu nie zbuduje się z dnia na dzień, jeśli sami nauczyciele nie będą go na co dzień tworzyć.

Sama znam chemiczkę, która z własnej woli idzie po południu do szkoły, by rozbudzać zainteresowanie uczniów chemią, by pomagać słabszym. Znam polonistkę, która (znając kilka języków) tak żarliwie przybliża uczniom literaturę piękną, że wszyscy nagle interesują się „Iliadą”, „Odyseją” i wielu innymi lekturami. Uczniowie nie pozwolą powiedzieć złego słowa na te nauczycielki.

W nauczycielstwie, jak w każdym zawodzie, są źli i nieodpowiedzialni pracownicy, ale to nie znaczy, że trzeba wszystkich potępić. Dotychczas media wyłapywały same złe rzeczy u nauczycieli. Ale w Polsce są też dobrzy nauczyciele i dobre szkoły. Może czas zacząć o nich mówić!

Teresa Sroga - Śrem

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy