Nowy numer 4/2021 Archiwum

Laser w Sosnowcu

Do Szpitala Świętej Barbary w Sosnowcu trafił supernowoczesny laser do operacji oka. Drugi taki w Polsce. Jego wiązka trwa na tyle krótko, że cięte przez urządzenie delikatne tkanki oka nie zdążą się nawet nagrzać.

Krótko, to znaczy ile? Około femtosekundy, a więc jednej biliardowej części sekundy. Biliard to 1 z 15 zerami. Laserem femtosekundowym, sprzęgniętym z tomografem, topografem i aberrometrem, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można robić cuda. Możliwe jest dokonywanie cięć z dokładnością do tysięcznych części milimetra, nieosiągalną innym sposobem.

Laserem można też wycinać w rogówce „tunele” o średnicy setnych części milimetra. Większa dokładność to mniejsza liczba powikłań dla pacjentów. Nowe urządzenie w Sosnowcu będzie służyło do przeszczepów rogówki. Dzięki niemu będzie ich można wykonywać nawet do 300 rocznie.

W przyszłości laser będzie służył do usuwania zaćmy oraz do chirurgii jaskry. Laser femtosekundowy kosztował 2,5 mln złotych i został zakupiony dla sosnowieckiego szpitala przez śląski urząd marszałkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się