Nowy numer 42/2020 Archiwum

Geny goryczy

Uczeni z University of Pennsylvania w USA zbadali, a tygodnik „New Scientist” opisał: Afrykańczycy mają lepszy smak niż większość mieszkańców Ziemi.

Tak jest przynajmniej, jeżeli chodzi o odczuwanie gorzkich smaków. Za wszystko – zdaniem badaczy – odpowiedzialne są geny. Tak jak Europejczycy czy Azjaci mają tylko dwie odmiany genu TAS2R38, który odpowiedzialny jest za odczuwanie goryczy, tak mieszkańcy Czarnego Lądu odmian tego genu mają kilka. Przy czym uczeni twierdzą, że czym większa jest różnorodność tego genu, tym bardziej na smak jest wyczulony język.

Badacze z University of Pennsylvania grupie ochotników (w której sporo było Kameruńczyków i Kenijczyków) podawali roztwory gorzkich substancji. Za każdym razem notowali reakcję badanego. Po co komu wyczulony na gorzkie smaki język?

Wrażenie gorzkiego smaku wywołuje u nas m.in. fenylotiomocznik. Inne gorzkie substancje znajdują się w wielu warzywach, a także niedojrzałych owocach. I może właśnie o to chodzi? Ci, którzy lepiej potrafią wyczuwać gorzkie smaki, lepiej radzą sobie także z rozpoznaniem, które owoce są już zdatne do spożycia. Taka umiejętność z kolei daje pewną przewagę w zdobywaniu jedzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się