Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tajemnica zamarzniętego człowieka

Tajemnicza zbrodnia popełniona w Alpach wreszcie została wyjaśniona. Pozostało jednak jeszcze kilka zagadek.

Do dzisiaj nie wiadomo, kim był człowiek, którego zamrożone zwłoki znaleziono 16 lat temu w Alpach. Może był szpiegiem, który chciał niepostrzeżenie przedostać się z terytorium dzisiejszych Włoch do Austrii? Może turystą albo pasterzem czy myśliwym, który zagubił drogę? W końcu mógł też przechodzić przez góry w interesach…

Poza tym jednak o denacie wiadomo całkiem sporo. Gdzie i co jadł w czasie swojego ostatniego posiłku, jak wyglądał przed śmiercią, jak był ubrany i jakie miał przy sobie przedmioty. Wiadomo, ile miał lat i skąd pochodził. Od kilkunastu dni wiadomo także, co spowodowało jego śmierć. Co prawda mordercy nie znaleziono do dzisiaj, ale wiele wskazuje na to, że był nim ktoś, kogo denat znał.
Aha, zapomniałem dodać. Zwłoki z Alp mają ponad 5300 lat.

Wiemy, gdzie mieszkał
W 1991 roku grupa niemieckich alpinistów zauważyła ciało leżące w kałuży topniejącego lodowca. W pierwszym odruchu turyści pomyśleli, że znaleźli współczesnego alpinistę, który uległ wypadkowi w czasie wspinaczki. Szybko okazało się jednak, że to nieprawda, bo przy trupie leżał łuk, strzały i miedziany toporek.

Nieboszczyka znaleziono w alpejskiej Dolinie Oetz, na granicy Austrii i Włoch, dlatego postanowiono go nazwać Oetzi. Miał na sobie bardzo dobrze zachowane skórzane spodnie i zrobione z traw nakrycie głowy. Z badań wynika, że gdy umarł, miał 46 lat i około 160 cm wzrostu. Już w czasie pierwszych oględzin zwłok naukowcy zauważyli, że Oetzi cierpiał na reumatyzm oraz infekcję jelit pasożytem – włosogłówką. A to był dopiero początek odkryć.

Oetzi urodził się i mieszkał na terenie dzisiejszych Włoch, całkiem niedaleko miejsca, w którym znaleziono jego zwłoki. Skąd o tym wiadomo? Z badań izotopowych, które przeprowadzili naukowcy z Włoch, USA i Szwajcarii. Niektóre atomy, z których zbudowane są kości czy zęby, występują w przyrodzie w różnych odmianach. To tzw. izotopy. Te odmiany, w zależności od części świata, pojawiają się w różnych proporcjach. W ten sposób można określić, skąd pochodziło jedzenie czy woda, którą spożywał Oetzi. I tak z analizy szkliwa zębów wynika, że pomiędzy 3. i 5. rokiem życia (wtedy formuje się szkliwo) mieszkał od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów na południe od miejsca, w którym znaleziono jego zamarznięte ciało. Tylko tam występuje charakterystyczna proporcja pomiędzy izotopami tlenu i argonu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy