Nowy numer 3/2021 Archiwum

W głowie nosisz skarb

Zdognie z baniadma i perzporawdzomyn i na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajzanszyime jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.

Ta energochłonna i najbardziej skomplikowana struktura naszego ciała jest jednak szczególnie wrażliwa i zaczyna niedomagać już przy temperaturze 40,5 stopni C, a jej komórki zaczynają bezpowrotnie ginąć powyżej 41,5 stopni C. Umysł pozbawiony snu już po 50 godzinach niespania wywołuje liczne halucynacje. Po 100 godzinach, człowiek nie jest w stanie wykonać nawet prostego testu psychologicznego.

Mózg dziecka w łonie matki pokonuje wszystkie etapy wielu milionów lat ewolucji. W każdej minucie jego życia płodowego powstaje 250 tys. komórek mózgowych, tak że w momencie narodzin mózg dziecka ma już ich komplet w liczbie 125 miliardów! W ciągu życia komórek nie przybywa, ale każdy proces uczenia się przynosi nowe połączenia między nimi. U małych dzieci neurony rozrastają się bardzo szybko i wysyłają swoje aksony we wszystkie możliwe i niemożliwe kierunki, co tłumaczy, dlaczego dzieci mają takie wspaniałe, czasami szalone, pomysły i wszystko im się kojarzy ze wszystkim. W miarę, jak dojrzewamy, te połączenia, które okazują się przydatne w życiu pozostają, a reszta – odpada. Niemniej jednak do końca życia w mózgu tworzą się nowe połączenia i jeżeli są przydatne, utrwalają się.

Pokolorowane wspomnienia
By uzmysłowić sobie, jak bardzo skomplikowana jest sieć połączeń między neuronami u człowieka, wystarczy powiedzieć, że każda komórka nerwowa łączy się średnio z 10 tys. innych. Takich synaps w układzie nerwowym człowieka jest około tryliarda (1 000 000 000 000 000). Dla porównania: najnowsze mikroprocesory mają „zaledwie”100 mln elementów i połączeń. Najpotężniejszy prototyp komputera Blue Gene/L, który IBM przygotowuje na zamówienie amerykańskiego departamentu energii (DOE) będzie działał z prędkością 70,72 teraflopów, czyli ponad 70 bilionów operacji na sekundę. Ale w zestawieniu z ludzkim mózgiem pozostaje wciąż zabawką dla dzieci.

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy pamięcią człowieka a pamięcią komputera jest fakt, że w ludzkiej pamięci ogromną rolę odgrywają emocje. Lepiej pamiętamy te wydarzenia, które wywołały u nas silne, pozytywne lub negatywne uczucia; lepiej pamiętamy te osoby, które albo bardzo lubimy albo te, których nienawidzimy. O ludziach czy wydarzeniach dla nas obojętnych zapominamy szybko.
Wystarczy więc, by usiłując zapamiętać jakiś fakt, wymyślić jakąś śmieszną historię, która mu będzie towarzyszyć. W ten sposób kolorujemy wspomnienia suchych faktów pewnym ładunkiem emocjonalnym, oznaczając je jako warte zapamiętania.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się