Nowy numer 07/2024 Archiwum

Powrót lwów

Po latach starań rzeźby lwów na cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte. Czy to początek prawdziwej poprawy w relacjach między ukraińskimi władzami a Polakami na Ukrainie?

W odsłonięciu rzeźb uczestniczył mer Lwowa Andrij Sadowy. „To krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych krzywd” – napisał po polsku w mediach społecznościowych. „Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem”. Polscy politycy wyrazili zadowolenie z tej decyzji i wdzięczność Ukraińcom. Lwy usunięto w 1971 r., gdy sowieckie wojsko zniszczyło cmentarz Orląt. Wróciły w 2015 r., ale wkrótce potem władze miasta zasłoniły je płytami ze sklejki w obawie przed wymową napisów, których na rzeźbach dawno już nie ma.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora