Nowy numer 42/2020 Archiwum

Małpi rozum

Hiszpańskie małpy są o jeden krok od przyznania im praw... człowieka – podała Agencja Reutera.

Mają dostać takie samo prawo do życia i wolności jak ludzie. Parlamentarna komisja ds. środowiska naturalnego przyjęła już odpowiednią rezolucję.

Z kół zbliżonych do hiszpańskich małp wiemy, że same zwierzęta nie są zadowolone. Nie będą mogły spożywać alkoholu w miejscach publicznych, muszą również utemperować swój bardzo wulgarny język. Projekt zapewnienia tzw. Wielkim Małpom prawa do wolności życia to pomysł filozofa Petera Singera i Paola Cavalieri.

Jeśli nowe prawo zacznie obowiązywać, to wykorzystywanie małp do komercyjnych produkcji telewizyjnych, filmów czy w cyrku będzie nielegalne. 315 małp przebywających w hiszpańskich ogrodach zoologicznych będzie mogło liczyć na znaczne poprawienie warunków życia.

W klatkach już instaluje się plazmowe telewizory. Radykalnie zmienia się też telewizyjna ramówka. Znikną z niej filmy „Planeta małp”, „Goryle we mgle” i „Gwiazdy w cyrku”, a zamiast nich pojawi się teleturniej „Małpi rozum” i polsko-brazylijska telenowela „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”. Na cenzurowanym jest Brzechwa. Hiszpańskie dzieci już uczą się nowej wersji znanego wierszyka: Niech Pan spojrzy na pawiana. Co za człowiek, proszę pana!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama