Chińczycy dyskryminowani

O Chinach od wielu miesięcy jest coraz głośniej. Głównie za sprawą zbliżającej się olimpiady, a ostatnio także tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi.

To dobrze, bo nacisk światowej opinii publicznej może poprawić los wielu mieszkańców Chin. Szkoda tylko, że światowe media dyskryminują pewne grupy Chińczyków. Myślę przede wszystkim o dzieciach nienarodzonych i o katolikach. Są prześladowani przez chińskie władze, nie mogą też liczyć na wsparcie mediów.

Zdjęcia prześladowanych Tybetańczyków wielokrotnie obiegały media całego świata. I słusznie. O zabijanych dzieciach jest cicho. A przecież w Chinach zabijanie dzieci nienarodzonych odbywa się na masową skalę. Tybetańczykom odbiera się „tylko” prawo do wolności, dzieciom aż prawo do życia.

Światowe media dyskryminują też katolików. W Chinach jest ich kilkanaście milionów. Władze komunistyczne walczą z nimi wszelkimi metodami. Aresztowania, pobicia, zastraszanie, wprowadzanie podziałów, zgodnie z zasadą „dziel i rządź”… Wolność religijna – podstawowe prawo człowieka – jest w Chinach fikcją. I co robi większość mediów? Milczy. Ta grupa społeczna dla nich nie istnieje.

Nie ma się co łudzić, że w najbliższym czasie zmieni się obraz sytuacji. Światowe media dalej będą dyskryminować katolików w Chinach. Dobrze więc się stało, że Benedykt XVI wezwał wszystkich wiernych do modlitwy za nich. My o naszych braciach w wierze zapomnieć nie możemy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny