Zapraszam do lektury nowego numeru Gościa

W jednym z odcinków popularnego serialu „Czterdziestolatek” jest taka scena: bohater zaniepokojony o swoje zdrowie postanawia uprawiać sport. „Złapie pan trochę zdrówka” – zachęca lekarz.

Usłużna sekretarka zapisuje bohatera serialu do sekcji klubu zakładowego, do której należy cała kadra kierownicza firmy. Ubrany w dres przychodzi na zajęcia i… widzi czterech mężczyzn siedzących przy stoliku, z papierosami w rękach. Trafił do sekcji brydżowej.

Tak było w latach siedemdziesiątych. Ruch na świeżym powietrzu kojarzył się tylko z dziecięcymi zabawami. Dzieci jeździły na rowerach, grały w piłkę, a dorośli co najwyżej kibicowali przed telewizorami.

Czy teraz jest inaczej? Chyba tak. Coraz częściej widzimy całe rodziny jeżdżące na rowerach. Widok starszego pana biegającego w dresie po parku też już przestał kogokolwiek dziwić. Mimo wszystko wiele nam jednak jeszcze brakuje do Europy Zachodniej. I to nie tylko dlatego, że tam jest znacznie więcej tras rowerowych czy parków wodnych. Także dlatego, że tam wszyscy wiedzą, że slogan „sport to zdrowie” jest prawdziwy.

Wbrew zdaniu eurosceptyków nie każda moda płynąca z Zachodu jest demoralizująca. Dobre wzorce trzeba naśladować. A o tym, jak zmienia się podejście Polaków do sportu, pisze na stronach 14–16 Jacek Dziedzina.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa, redaktor prowadzący