Zapraszam do lektury Gościa

Dopiero co życzyliśmy sobie pokoju, lecz – jak zauważa Maciej Sablik – wojen od tego nie ubywa. Niekoniecznie nawet tych wielkich, pokazywanych od czasu do czasu w telewizji.

Te wojny niszczą narody, a ich jad zatruwa umysły jeszcze wielu pokoleń. Czy berlińska wystawa o wypędzeniach będzie dobrym lekarstwem na bolącą pamięć, zastanawia się Andrzej Grajewski (str. 34). Niemcy wciąż ponoszą skutki braku odpowiedzialności, która pozwoliła hitleryzmowi pustoszyć świat. W innym wymiarze co prawda, ale chyba w samą porę uczą się odpowiedzialności Hiszpanie (str. 20).

Narodził się tam w ostatnich miesiącach nowy wzór postawy obywatelskiej. Spontanicznie, w odpowiedzi na decyzje socjalistycznego rządu Zapatero, na ulice hiszpańskich miast wyległo półtora miliona ludzi. Upomnieli się o to, co ważne. Żeby dzieci nie musiały męczyć się z powodu błędów rodziców. Zresztą dobitnych przykładów szkodliwej beztroski nie trzeba szukać daleko. Wystarczy wyjrzeć za okno. W niejednym zakątku Polski z kominów spływa dławiący zabójca (str. 30).

Najwyższy czas sprzeciwić się złudnej oszczędności, którą zwykle tłumaczą się palacze plastikowych butelek. Tę sprawę można jeszcze załatwić stosunkowo łatwo. O ileż trudniej wygrać wewnętrzną wojnę, którą toczy się jakby wbrew sobie i światu. Homoseksualistom „Odwaga” pomaga wygrać życie (str.14).

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Sebastian Musioł, redaktor prowadzący