Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zapraszam do lektury Gościa

Tajemniczy sakrament. Wyakcentowane na okładce nieco prowokujące określenie dotyczy Eucharystii. To sakrament tajemniczy, bo przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, która dokonuje się w czasie Mszy św., jest wielką tajemnicą naszej wiary.

Eucharystia jest także – jak sugeruje ks. Tomasz Jaklewicz, opierając się na swoim duszpasterskim doświadczeniu i obserwacjach – sakramentem mało znanym („(Nie)znany sakrament”, str. 14).

Po przeistoczeniu na ołtarzu nadal widzimy chleb i wino. Przyjmując Komunię świętą, nadal czujemy w ustach smak pszennej hostii i gronowego wina. A przecież spożywamy prawdziwe Ciało i prawdziwą Krew Chrystusa. Aby stać się świadomym uczestnikiem tej wielkiej tajemnicy wiary, trzeba poznać i zrozumieć z niej tyle, ile się da. Ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii jest doskonałą okazją, by ten wysiłek podjąć.

Pomoże w tym „gościowy” przewodnik po Mszy św. W kilku najbliższych numerach „Gościa” będziemy wyjaśniać symbolikę poszczególnych części Mszy św., a także rolę i znaczenie wykorzystywanych w liturgii przedmiotów, wykonywanych gestów, odmawianych modlitw. Zaczynamy od zaprezentowania miejsca akcji, czyli prezbiterium kościoła, gdzie dokonuje się wielka tajemnica naszej wiary.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji