Nowy numer 26/2022 Archiwum

Zwycięski zespół Kalush Orchestra wystawił na aukcję nagrodę Eurowizji. Dochód wzmocni ukraińską armię

Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji, wystawił na aukcję swoją nagrodę oraz różową czapkę wokalisty Ołeha Psiuka - poinformował w środę Psiuk na Instagramie zespołu. Dochód zostanie przeznaczony na armię ukraińską.

Po raz pierwszy w historii Eurowizji zwycięzcy sprzedadzą na aukcji swoją nagrodę, by pomóc armii ukraińskiej! Symbol ich zwycięstwa możecie wykorzystać dla dobra innego wielkiego zwycięstwa Ukrainy! I dostać ikoniczny różowy kapelusz lidera Kalush Orchestra, Ołeha Psiuka tylko za 5 euro!” – napisano na Instagramie.

Przeczytaj też: Kalush Orchestra o rosyjskich agresorach: Chcą zabić naszą kulturę

Nagroda Eurowizji – szklany mikrofon – trafi do osoby, która zaoferuje najwyższą sumę w kryptowalutach lub tradycyjnej walucie.

Czapka zostanie zaś wylosowana spośród osób, które wpłaciły 5 euro lub wyższą sumę.

Aukcja, organizowana wspólnie z wolontariuszem armii ukraińskiej, skończy się 28 maja o godz. 19.

Kalush Orchestra zdeklasowali konkurencję i ukraiński zespół został zwycięzcą 66. edycji Eurowizji. To pierwszy kawałek z Ukrainy, który został wykonany w pełni w ukraińskim języku. Zwycięski utwór "Stefania" został wykonany w całości w języku ukraińskim i zachwycił niemalże całą Europę.

Kalush Orchestra - Stefania (Official Video Eurovision 2022)
Kalush Orchestra

"Kiedyś zadedykowałem tę piosenkę mojej mamie, a kiedy wybuchła wojna, piosenka nabrała nowego znaczenia - opowiada lider zespołu Ołeh Psyuk. - Chociaż w piosence nie ma ani słowa o wojnie, wiele osób zaczęło kojarzyć piosenkę z matką Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać to hymnem naszej wojny! Ale jeśli Stefania jest teraz hymnem naszej wojny, to chciałbym, żeby stał się hymnem naszego zwycięstwa".

Zobacz więcej: Zwycięska piosenka z Eurowizji z teledyskiem kręconym w Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomlu

Zespół wybiera się także w trasę po Europie, aby zebrać fundusze dla Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wkrótce ogłosimy szczegóły na naszym profilu na Instagramie".

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama