Nowy numer 17/2024 Archiwum

Paweł VI – człowiek nieskończonej uprzejmości

Choć był bardzo nieśmiały, a publiczne spotkania wiele go kosztowały, do historii przeszedł jako papież odważnych decyzji i gestów.

Urodzony w 1897 r. nieopodal Brescii Giovanni Battista Montini doskonale znał Polskę. W maju 1923 roku, trzy lata po święceniach, wylądował tu jako sekretarz nuncjusza. Choć, jak wielokrotnie powtarzał, pokochał nasz kraj, ostre zimy i wilgotny klimat mocno dały w kość chorowitemu księdzu z Lombardii. Wrócił do Włoch. Po 43 latach już jako papież chciał przyjechać nad Wisłę na uroczystości milenijne, ale władze, by nie drażnić braci z Kremla, powiedziały stanowcze „niet!”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza