Nowy numer 31/2022 Archiwum

DO ZOBACZENIA W SIECI

O dziewczynce, która wierzyła w cuda

FILM Jedna z wielu realizowanych przez protestanckie studia produkcji, które mimo swoich artystycznych słabości powstają z potrzeby serca. To religijne kino familijne o sile modlitwy, która może przenosić góry. Mocna wiara 11-letniej Sary sprawia, że dziewczynka spotyka Jezusa i dokonuje rzeczy niemożliwych, czyli są tu cuda „na żądanie”. Abstrahując od teologii, film warto zobaczyć, bo podkreśla znaczenie rodziny, przyjaźni i dobroci w stosunkach międzyludzkich, niesie nadzieję i przekonuje, że u Boga wszystko jest możliwe.

La Strada

FILM Akcja rozgrywa się w powojennych, dotkniętych nędzą Włoszech. Zampano, brutalny siłacz, „kupuje” od matki Gelsominę, wrażliwą, ale dziwną i niezbyt rozgarniętą dziewczynę, która ma pomagać mu w jarmarcznych występach. Traktuje ją brutalnie, jednak Gelsomina nie chce go opuścić. W obrazie można znaleźć wiele elementów chrześcijańskich. Uwagę warto zwrócić na franciszkańską nieomal opowieść jednego z bohaterów o małym kamyczku. Przejmujący dramat Felliniego nie bez powodu znalazł się na watykańskiej liście „ważnych i wartościowych filmów fabularnych”.

Dziedzice ziemi

MINISERIAL Hiszpański miniserial, luźno nawiązujący do serialu „Katedra w Barcelonie”, został zrealizowany na podstawie popularnej powieści Ildefonso Falconesa. Tu również bezmiar nieszczęść, jakie dotykają bohatera, wydaje się nie mieć końca. Portret hiszpańskiego średniowiecza (akcja rozgrywa się w XV wieku) kojarzy się z filmami grozy, ale nic w tym nadzwyczajnego, bo taki obraz historii płynie z popkulturowych przekazów, które widz bierze na serio, a w których największym nieszczęściem ludzkości było chrześcijaństwo.

Edward Kabiesz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama