Nowy numer 08/2024 Archiwum

Nieodgadniona

Trafnie pisała o autorce „Roty” Anna Kamieńska: „Nawet w listach i wrażeniach z podróży Konopnicka jest nieodgadniona, jest przede wszystkim pisarką stylizującą nieustannie swoje przeżycia, pamiętającą o tym, że będzie czytana”. Pewnie dlatego dziś tak mało wiemy o tej postaci ze szkolnego kanonu.

Czy okazją, by dowiedzieć się czegoś więcej, stanie się Rok Marii Konopnickiej, ustanowiony przez Sejm ze względu na przypadającą w maju 180. rocznicę jej urodzin? W sejmowej uchwale napisano, że Konopnicka była „jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”. Jest w tym pewien paradoks, bo przecież autorka „Roty” wydaje się dziś jedną z najbardziej niemodnych postaci tejże literatury. Zredukowana do „Naszej szkapy”, baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” i kilku rymowanek opisujących chłopską niedolę stała się niemal symbolem grafomanii, a przynajmniej klasycznym przykładem nudy wiejącej z lektur szkolnych. „Konopnicka cierpi dzisiaj za popularność. Wysokie miejsce na narodowym Parnasie opłaca dziś zniechęceniem do jej poezji, a nawet lekceważeniem i pogardą” – ubolewała wspomniana Anna Kamieńska.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego