Bezpośrednio po wizji sądu ostatecznego święty Jan opisuje w Apokalipsie wizję niebiańskiej Jerozolimy.
„I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. I Miasto Święte – Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem (...)” (Ap 21,1-3). Po tym raju oprowadza Jana anioł. Jego rozwiane szaty sugerują nagłe pojawienie się. Anioł bierze za rękę świętego pogrążonego w ekstazie. Jan klęka przed nim. Za chwilę wysłannik z nieba będzie mu objaśniał szczegóły jego wizji.
Nową Jerozolimę widzimy u góry obrazu. Ponieważ znajduje się ona w tle, a namalowane na pierwszym planie osoby anioła i Jana w naturalny sposób przyciągają spojrzenia widzów, autor obrazu skąpał niebiańskie miasto w złocistym świetle, tak by nie mogło pozostać niezauważone. Jednocześnie złoty blask symbolizuje niebo.
Autor dzieła Alonso Cano (1601–1667) był jednym z najwszechstronniejszych artystów epoki baroku, malarzem, rzeźbiarzem i architektem. We wszystkich tych dziedzinach sztuki osiągnął wysoki poziom. Pracował na dworze króla Hiszpanii Filipa IV, był również m.in. autorem pięknej fasady katedry w Grenadzie. Obraz przedstawiający wizję św. Jana był częścią retabulum ołtarzowego w kościele św. Pauli w Sewilli. Stamtąd został skradziony w roku 1810, podczas agresji napoleońskiej na Hiszpanię, przez marszałka Francji Nicolasa Soulta. W zbiorach marszałka dzieło pozostawało do jego śmierci w 1851 r. Potem wykupił je brytyjski kolekcjoner, którego zbiory trafiły w końcu do londyńskiej Wallace Collection.
Leszek Śliwa
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”
Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się