Nowy numer 19/2024 Archiwum

Z krwi i kości

Mija 30 lat od rozpoczęcia wojny w Bośni i Hercegowinie. Wojny, która miała być „tym razem już ostatnią” przestrogą dla Europy.

Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie, trudno właściwie obchodzić jakiekolwiek rocznice wojen czy ataków terrorystycznych. Wszak ich celem zawsze była nie tylko pamięć o ofiarach, ale też wysłanie ostrzeżenia dla kolejnych pokoleń, z oklepanym hasłem: „Nigdy więcej wojny”. Powtarzanie tego w obecnej sytuacji byłoby kpiną wobec ofiar dziejącej się na żywo masakry na Ukrainie. Ale o Bośni, o całych Bałkanach, podobnie jak o innych nie tak dawnych wojnach, trzeba pamiętać. Nie tylko ze względu na szacunek dla ofiar. Obchody rocznicowe to w tym momencie nie tyle ostrzeżenie dla potomnych, ile wyrzut sumienia dla współczesnych. Ukraina, Syria, Jemen… to krwawe dowody na to, że „nigdy więcej” nie jest prawdziwym mottem tego świata.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny