Nowy numer 25/2022 Archiwum

Czy papieża czeka operacja?

"Ta noga jest niesprawna, nie działa, a lekarz zabronił mi chodzić. Lubię chodzić..., ale tym razem muszę być posłuszny lekarzowi!" - te słowa wzbudziły w kręgach dziennikarskich spekulacje na temat stanu zdrowia Franciszka.

Jak podaje portal il sismografo na razie lekarze stosują na ból kolana środki farmakologiczne oraz fizjoterapię. Alternatywą, której według lekarzy należy w miarę możliwości unikać, jest operacja chirurgiczna i może wiązać się z wielomiesięczną rehabilitacją papieża. Ból kolana jest najprawdopodobniej spowodowana gonartrozą, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego. poważnym uszkodzeniem kości i więzadeł tej struktury. Wiele osób zadaje obecnie pytanie: czy gonartroza jest samodzielnym schorzeniem, czy też wynika z koksartrozy, czyli zwyrodnienia stawu biodrowego.

W zależności od odpowiedzi na to pytanie, uciekanie się do leczenia operacyjnego może oznaczać konieczność wszczepienia jednej lub dwóch protez: jednej w przypadku kolana i drugiej w przypadku stawu biodrowego. A jeśli konieczne będzie wszczepienie dwóch protez, czy możliwe jest wykonanie obu w czasie jednej sesji chirurgicznej (protezowanie jednoczasowe), czy też konieczne jest postępowanie etapowe?

Należy pamiętać, że w przypadku protezy kolana oznacza to, w zależności od ostatecznej i całościowej diagnozy, konieczność wyboru między częściową a całkowitą protezą (rzepki).

Badanie obrazu klinicznego, które musi być również przeprowadzone za pomocą badań obrazowych, jest skomplikowane, ponieważ czas potrzebny do podjęcia niezbędnych decyzji jest bardzo krótki. Czas trwania i sposób prowadzenia rehabilitacji, która nie jest krótka, zależy częściowo od terminów i musi być zaplanowana wspólnie z pacjentem – przypomina il sismografo.

Przeczytaj też:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama